Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, liepos 3 d.


Komentarai
KOMENTARAS
NATO reikia E. Musko
Pirmą kartą NATO būstinėje Briuselyje vasario viduryje apsilankęs JAV gynybos sekretorius Pete’as Hegsethas pareiškė, kad „NATO turi būti stipresnė, labiau žudanti jėga, o ne diplomatinis klubas“. Daugelis šiuose žodžiuose įžvelgė tradicinį Vašingtono raginimą stiprinti sąjungininkų gynybą, bet tai gali būti ir užuomina, kad pačiai organizacijai reikia reformuotis. Ypač prisimenant Elono Musko vykdomas efektyvinimo ir biurokratijos mažinimo reformas (nors ir prieštaringai vertinamas) Jungtinėse Valstijose, kurios kartu su Vokietija yra didžiausios mokėtojos į Aljanso biudžetą (15,88 proc. visų įplaukų).
Aktualijos
EUROPOS KARIAI UKRAINOJE
Istorinė galimybė ar utopija?
Europa pinigais gali nebeišsipirkti – iššūkis dislokuoti pajėgas Ukrainoje parodytų tikrąją Senojo žemyno vietą geopolitiniame žemėlapyje IQ redakcija rašo apie verslą,
Pasaulis
VOKIETIJOS RINKIMAI
Kas išgydys Europos ligonį?
Vasario 23 d. Vokietijos parlamento rinkimuose daug vilčių siejama su Krikščionių demokratų sąjungos (CDU) lyderiu Friedrichu Merzu, bet ne viskas taip paprasta
Verslas
SANKCIJOS RUSIJAI
Atšipęs durklas: ar ES sankcijos Rusijai veikia?
Vasarį, kai sukaks treji metai nuo Rusijos agresijos prieš Ukrainą, gali įvykti lūžis ES sankcijų Rusijai politikoje. Bet ar jos veikia?
Komentarai
KOMENTARAS
ES išbandymas D. Trumpu
Sunku prisiminti, kada dar net kojų neapšilęs koks kitas JAV prezidentas būtų daręs tokią įtaką darbotvarkei, sprendimams ir veiksmams už Atlanto, t. y. ES. Dėl bet kurio klausimo, kurį paimtume, pirmas žvilgsnis krypsta ne į Berlaymontą, kur įsikūrusi Europos Komisija, ar kitapus gatvės esančią Europos Vadovų Tarybą ir tuo labiau ne į gerai apmokamų trintukų pilną Europos Parlamentą. Ir tai neapsiriboja tik kokiais milžiniškais iššūkiais, kaip Europos saugumas, Rusijos agresija prieš Ukrainą ar ES konkurencingumas.
Verslas
NERŪKANTI EUROPA
Svajonė dėl „kartos be tabako“ sklaidosi lyg dūmas
Europos Komisija (EK) pasiūlė rekomendacijas dėl pasyvaus rūkymo mažinimo, bet rimtesnių ES tabako politikos pokyčių neskuba imtis. Planas iki 2040
Kava su IQ
IŠSKIRTINIS INTERVIU
S. Plokhy: Vakarai nesupranta, kad tai yra galimybė, kurios niekada nebuvo
Karas, Ukrainos, Rusijos ir pasaulio ateitis – per istorijos prizmę: IQ biuro Briuselyje vadovo Evaldo Labanausko pokalbis su Ukrainos istoriku, Harvardo profesoriumi Serhijumi Plokhy.
IQ Tema
LENKIJOS PREZIDENTO RINKIMAI
Sudiev, drauge: ką atneš Lenkijos prezidento rinkimai?
Lenkijos prezidento rinkimai svarbūs ne tik Lietuvai, bet ir visai Europai. Ši šalis tampa vis rimtesnė žaidėja tarptautinėje saugumo architektūroje.
IQ Tema
VOKIETIJA
Šolcinimo pabaiga ir palikimas
2025-ieji pranašauja Olafo Scholzo karjeros saulėlydį, bet dar neaišku, ar Vokietija atsikratys ir jo palikimo
IQ Tema
UKRAINA
Netaika: kas 2025-aisiais laukia Ukrainos?
Daug kas tikisi, kad 2025-ieji bus karo Ukrainoje lūžio metai. Svarbesni klausimai, koks jis bus ir kur atves.
IQ Tema
EUROPOS KOMISIJA
Boltikai Europos Versalyje
Po 20 metų pareigingos narystės ES Baltijos šalys pagaliau gavo įtakingų postų Europos Komisijoje (EK). Kokie darbai laukia? Ekonominis ir technologinis
IQ Tema
ES IR JAV SANTYKIAI
Sandėrio beieškant: Europai teks sukti galvą, kaip nusipirkti į Baltuosius rūmus grįžusio D. Trumpo prielankumą
„JAV rinkimai: poveikis JAV, ES ir pasaulio politikai“, „Liberalusis pasaulis po JAV rinkimų: kas toliau?“, „D. Trumpo pergalė ir JAV bei ES užsienio politikos ateitis“, „Po D. Trumpo pergalės: Europos gynybos permąstymas“ – tai tik keletas diskusijų ir seminarų pavadinimų, kurie užplūdo tarsi potvynio banga Briuselį tuoj po JAV rinkimų. Donaldo Trumpo pergalė net iš dalies nustelbė naujosios Europos Komisijos formavimą.
IQ Tema
LIETUVIAI EP
Briuselio vienuoliktukas: ką Lietuvos piliečių deleguoti politikai veiks EP?
Visus 720 Europos Parlamento (EP) narių galima suskirstyti į tris grupes: daro daugiau, nei reikia; daro tik tiek, kiek reikia; nedaro nieko. Ne išimtis ir lietuviškas vienuoliktukas Briuselyje. 2024–2029 m. kadencijos europarlamentarai bent kol kas suteikia vilčių, kad pagaliau Lietuvos rinkėjų į EP deleguota komanda bus darbščiausia ir įtakingiausia per pastaruosius vos ne dvidešimt metų.
IQ Tema
UŽSIENIO POLITIKA
Į šešėlį... URM trauksis iš ekranų ir antraščių
Nuspėjama užsienio politika nenuspėjamais laikais
Komentarai
KOMENTARAS
Gruzija ar Sakartvelas?
JAV prezidento rinkimai, politinės krizės Vokietijoje ir Prancūzijoje, įvykiai Ukrainoje, nauja Europos Komisija ir net Basharo al Assado nuvertimas Sirijoje iš dalies nustelbė porinkiminius protestus Sakartvele. Tiksliau, vietos gyventojų siekį tapti Sakartvelu – eiti vakarietišku keliu, o ne sugrįžti prie rusiško Gruzijos pavadinimo su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.
ŽYMA
EVALDAS LABANAUSKAS